  • AC0805JRNPO0BN221
AC0805JRNPO0BN221
advertisement
Manufacturer No:
AC0805JRNPO0BN221
HK JDW NO:
898-AC0805JRNPO0BN221
Datasheet:
AC0805JRNPO0BN221
Purchasing and Inquiry
AC0805JRNPO0BN221 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
AC0805JRNPO0BN221 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
AC0805JRNPO0BN221 Applications
There are a lot of Yageo AC0805JRNPO0BN221 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
AC0805JRNPO0BN221
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm