  • AC1206KKX7R9BB474
AC1206KKX7R9BB474
advertisement
Manufacturer No:
AC1206KKX7R9BB474
HK JDW NO:
898-AC1206KKX7R9BB474
Datasheet:
AC1206KKX7R9BB474
Purchasing and Inquiry
AC1206KKX7R9BB474 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
AC1206KKX7R9BB474 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
AC1206KKX7R9BB474 Applications
There are a lot of Yageo AC1206KKX7R9BB474 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
AC1206KKX7R9BB474
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm