  • ACDA56-51SYKWA
ACDA56-51SYKWA
advertisement
Manufacturer No:
ACDA56-51SYKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-ACDA56-51SYKWA
Package:
12-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.56" SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACDA56-51SYKWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    12-SMD, No Lead
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.669 Hx0.996W x 0.094 D 17.00mmx25.30mmx2.40mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Color
    Yellow
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    117 mcd
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    2
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Height
    16.9926mm