  • ACS704ELC-015
ACS704ELC-015
advertisement
Manufacturer No:
ACS704ELC-015
HK JDW NO:
26-ACS704ELC-015
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ACS704ELC-015
Purchasing and Inquiry
ACS704ELC-015 Overview
Current sensors are housed in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages to ensure their safety. In order to protect these current sensors, the Tape & Reel (TR) is used to protect them. There should be 10mA maximum current supplied by these current sensors. Current sensors should not supply more current than 10mA. Sensors with 8 terminations measure current. For the current sensors, the current is 15A. The current sensor has 8 pins. It is possible for the current sensors to supply 5V voltage when they are operating. During operation, these current sensors are capable of supplying a voltage of 5V. There are 8 pins on this electronic part. A current sensor should output a value of 10mA.
ACS704ELC-015 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~50kHz
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
ACS704ELC-015 Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS704ELC-015 Current Sensors applications.
  • Power factor correction
  • Battery chargers and systems
  • Proving Switch
  • Power supplies for welding applications
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Overcurrent protection
  • Power supply management
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Home Automation
  • Battery supplied applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS704ELC-015
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    15A
  • Frequency
    DC~50kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Output Current
    10mA
  • Max Supply Current
    10mA
  • Accuracy
    ±1.5%
  • Response Time
    8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Sensitivity (mV/A)
    100 mV/A
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm