  • ACS770ECB-200U-PFF-T
ACS770ECB-200U-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS770ECB-200U-PFF-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS770ECB-200U-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Purchasing and Inquiry
ACS770ECB-200U-PFF-T Overview
As a safety precaution, the current sensors are packaged in 5-CB Formed Leads, PFF packages. It is designed to protect the current sensors from damage by packaging them in the Tube. Current sensors should supply no more current than 15mA. It is noted that the current sensors have a termination of 5. As far as this current sensor is concerned, there are only 5 pins.
ACS770ECB-200U-PFF-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 200A
5-CB Formed Leads, PFF Package
ACS770ECB-200U-PFF-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS770ECB-200U-PFF-T Current Sensors applications.
  • Home Automation
  • Electrical drives
  • Power supplies for welding applications
  • Power supply management
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Power factor correction
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • General purpose inverters
  • Static converters for for DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
ACS770ECB-200U-PFF-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PFF
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    ACS770
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Resistance
    4700Ohm
  • Subcategory
    Other Sensors/Transducers
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    15mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    ±0.6%
  • Response Time
    4.6μs
  • Bandwidth
    120 kHz
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    200A
  • Sensitivity (mV/A)
    20 mV/A
  • Body Height
    7mm