  • ACS780KLRTR-150B-T
ACS780KLRTR-150B-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS780KLRTR-150B-T
HK JDW NO:
26-ACS780KLRTR-150B-T
Package:
7-PowerSMD Module
Purchasing and Inquiry
ACS780KLRTR-150B-T Overview
In order to ensure safety, the current sensors are placed in 7-PowerSMD Module packages. These current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR) to protect the devices from damage. Ideally, these current sensors should supply a maximum current of 15mA. Sensors with 7 terminations measure current. The current sensors are capable of supplying voltages of 5V while in operation. ldeally, current sensors should supply 4.5V voltage. However, the current sensor voltage should not exceed 5.5V.
ACS780KLRTR-150B-T Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~125°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 100A
7-PowerSMD Module Package
ACS780KLRTR-150B-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS780KLRTR-150B-T Current Sensors applications.
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Power supplies for welding applications
  • Electrical drives
  • Monitor Motor Operation
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Mobile applications
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • General purpose inverters
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Battery supplied applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS780KLRTR-150B-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    7-PowerSMD Module
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-F7
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±0.8%
  • Response Time
    3.6μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Differential
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
    26.66mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    100A
  • Length
    6.4mm
  • Width
    4.8mm