  • AD5142ABCPZ10-RL7
AD5142ABCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5142ABCPZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5142ABCPZ10-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5142ABCPZ10-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5142 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5142ABCPZ10-RL7 Overview
This file is contained in a package of 16-WFQFN Exposed Pad, CSP.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.Powered by 2.5V, it delivers its performance.The digi devices has 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow limit of 10kOhm can be applied.In the AD5142 family, pentometer belongs.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.At 5.5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 700nA.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 32μA amps.The bandwidth to transfer data is 3MHz.Connect this pentometer to the max dual supply voltage of 2.75V.A dual-supply voltage can be set up to 2.25V in order to ensure stable power.
AD5142ABCPZ10-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5142ABCPZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5142ABCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • DC/DC conversion circuit
  • Bias adjustment circuits
  • Motor control
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
AD5142ABCPZ10-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5142
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    700nA
  • Max Supply Current
    32μA
  • Bandwidth
    3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm