  • AD5290YRMZ50
AD5290YRMZ50
advertisement
Manufacturer No:
AD5290YRMZ50
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5290YRMZ50
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5290YRMZ50
Description:
10 Terminations15V 10 Pin AD5290 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5290YRMZ50 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.It is powered by 15V to deliver its perfomance.The digi devices has 10 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 4.5V~33V ±4.5V~16.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.Family AD5290 includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.There are two additional features of this digital potentiometer: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONOptimal performance can be achieved by operating the supply current in the 15μA range.Even at 4MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.Max supply current 15μA is possible.There are 470 Hz bandwidth to transfer data.With a dual supply voltage of 15V, you can conduct this pentometer.Pentometer runs dual supply voltage up to 10V to ensure stable power.
AD5290YRMZ50 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
AD5290YRMZ50 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5290YRMZ50 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Bias adjustment circuits
  • Analogue circuit
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Programmable computer
  • Sensor trimming instrumentation
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
AD5290YRMZ50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~33V ±4.5V~16.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5290
  • Pin Count
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Bandwidth
    0.09 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    15V
  • -3db Bandwidth
    470 Hz
  • Min Dual Supply Voltage
    10V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm