  • AD5270BRMZ-50
AD5270BRMZ-50
advertisement
Manufacturer No:
AD5270BRMZ-50
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5270BRMZ-50
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5270BRMZ-50
Description:
10 Terminations2.5V 10 Pin AD5270 Digital PotentiometersSPI
Quantity:
In Stock : 1924
Purchasing and Inquiry
AD5270BRMZ-50 Overview
A package containing it contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 1024 taps.Digital potentiometer is designed for terminations of 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.It operates on 2.5V and is powered by it.A 10 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.AD5270 family member.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 10 pins.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 300nA.Maximum supply current is 500μA.Transferring data requires 300 kHz bandwidth.Use a dual supply voltage of 2.75V for this pentometer.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.5V volts.
AD5270BRMZ-50 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5270BRMZ-50 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5270BRMZ-50 Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Used as voltage divider
  • Optic fiber network
  • Adjustable current control
  • Low power system
  • LEDs
  • Adjust VCOM settings
  • Noise-free volume controller
  • Power calibration
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
AD5270BRMZ-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Nominal Supply Current
    300nA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5270
  • Pin Count
    10
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Rheostat
  • Feature
    Cascade Pin
  • Tolerance
    ±1%
  • Number of Circuits
    1
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • -3db Bandwidth
    300 kHz
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Length
    3.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Package / Case
  • Interface
    SPI
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    950μm
  • Width
    3.1mm
  • Resistance
    50kOhm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Operating Supply Current
    300nA
  • Max Supply Current
    500μA
  • Bandwidth
    0.12 kHz