  • AD5245BRJZ10-RL7
AD5245BRJZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5245BRJZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5245BRJZ10-RL7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5245BRJZ10-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5245 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5245BRJZ10-RL7 Overview
A package containing SOT-23-8 files contains it.This pentometer begins to be stored by Volatile.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 8 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.In the AD5245 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 8 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.A potentiometer conducts at a 5.5V supply voltage.At 3/5V, it can deliver voltage.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 3μA.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.There is a maximum limdigital potentiometer of 3μA in terms of supply current.There is a quiescent current consumption at 3μA.Data can be transferred using 1.2MHz bandwidth.The element contains 1 elements.
AD5245BRJZ10-RL7 Features
Available in SOT-23-8 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5245BRJZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5245BRJZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Automotive electronics
  • Modern office equipment
  • Low power system
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
  • Voltage control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Matching Linear Impedance
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
AD5245BRJZ10-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2.9mm