  • AD5292BRUZ-50-RL7
AD5292BRUZ-50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5292BRUZ-50-RL7
HK JDW NO:
84-AD5292BRUZ-50-RL7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5292BRUZ-50-RL7
Description:
14 Terminations15V 14 Pin AD5292 Digital PotentiometersSPI
Quantity:
In Stock : 3820
Purchasing and Inquiry
AD5292BRUZ-50-RL7 Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.A 1024 tap protects this pentometer from overcurrents.14 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Performance is delivered by 15V power.A 14 pin can be seen in the digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.9V~33V ±9V~16.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~105°C for this digital potentiometer.You can limit the flow by using 50kOhm.The AD5292 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.14 pins are available on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.When the supply voltage is 15V, the potentiometer conducts.The supply current needs to be operated in the range of 2μA.The maximum supply current can be set to 100nA.In order to transfer data, there is 520 kHz bandwidth available.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 16.5V.Dual supply voltages up to 9V are used to ensure stable power.
AD5292BRUZ-50-RL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5292BRUZ-50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5292BRUZ-50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • Contrast control of monitors
  • Wheatstone bridges
  • Refrigerator
  • Automotive electronics
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5292BRUZ-50-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Resistance
    50kOhm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Max Supply Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.21 kHz
  • Nominal Supply Current
    2μA
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    AD5292
  • Pin Count
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Number of Circuits
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • Min Dual Supply Voltage
    9V
  • -3db Bandwidth
    520 kHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Voltage - Supply
    9V~33V ±9V~16.5V
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C