  • AD5175BRMZ-10
AD5175BRMZ-10
advertisement
Manufacturer No:
AD5175BRMZ-10
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5175BRMZ-10
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5175BRMZ-10
Description:
10 Terminations10 Pin AD5175 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5175BRMZ-10 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.1024 taps protect this pentometer against overcurrent.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.The digi devices displays 10 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage limit on the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Family AD5175 includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 10 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.If the supply current is operated in the range of 300nA or higher, it will provide its performance.A maximum supply current of 1μA can be handled by digital potentiometer.Transferring data requires 700 kHz bandwidth.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.With dual supply voltage up to 2.5V, pentometer ensures stable power.
AD5175BRMZ-10 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5175BRMZ-10 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5175BRMZ-10 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Brightness of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Automotive electronics
  • DAC
  • Programmable power supplies
  • Speakers
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
AD5175BRMZ-10
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5175
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    1
  • Operating Supply Current
    300nA
  • Nominal Supply Current
    300nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    700 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Height
    950μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.1mm