  • AD5220BNZ50
AD5220BNZ50
advertisement
Manufacturer No:
AD5220BNZ50
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5220BNZ50
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AD5220BNZ50
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5220 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5220BNZ50 Overview
This file is contained in a package of 8-DIP (0.300, 7.62mm).Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.There are 128 positions in pentometer.It is designed 8 terminations.You will find here 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices has 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer belongs to the family AD5220.Mounted by Through Hole.The potentiameter has 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.It has the following additional features: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYAt 15μA, potentiameter consumes quiescent current.
AD5220BNZ50 Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 15μA
AD5220BNZ50 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5220BNZ50 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • DAC
  • LEDs
  • Analogue circuit
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Joysticks
  • Power supply
  • Communication device
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
AD5220BNZ50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5220
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    15μA
  • Bandwidth
    0.142 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Height
    3.43mm
  • Length
    9.27mm
  • Width
    7.24mm