  • AD5242BRU100
AD5242BRU100
advertisement
Manufacturer No:
AD5242BRU100
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5242BRU100
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5242BRU100
Description:
16 Pin AD5242 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5242BRU100 Overview
There are 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.Tube package provides access to it.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.The digi devices shows pins 16.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 100kOhm.The AD5242 family contains pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.The supply current must be operated at 100nA in order to deliver its performance.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.There is a maximum limdigital potentiometer of 100nA in terms of supply current.During quiescence, potentiameter consumes 100nA volts of current.To transfer data, there are 650 kHz bandwidths available.Use the max dual supply voltage of 2.7V when conducting this pentometer.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V.
AD5242BRU100 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRU100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5242BRU100 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Contrast control of monitors
  • Audio Volume control
  • Audio level control
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
AD5242BRU100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -30% +50%
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5242
  • Pin Count
    16
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    100nA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    650 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V