AD5252BRUZ50-RL7
AD5252BRUZ50-RL7
84-AD5252BRUZ50-RL7
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
14 Terminations2.5V 14 Pin AD5252 Digital PotentiometersI2C256 Positions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD5252BRUZ50-RL7 Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.Positions are 256.14 terminations are designed in digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.5V.14 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.There is a temperature range of -40°C~105°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Pentometer is a member of AD5252 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 14 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.When the supply voltage is 2.75V, the potentiometer conducts.At 3/5V, it delivers voltage.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONThe supply current needs to be operated within the range of 3μA in order to deliver its performance.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 5μA amps.Quiescent current is consumed at 5μA.The bandwidth for data transfer is 4MHz.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.In order to ensure pentometer stable power, the unit runs on dual supply voltage up to 2.25V.
AD5252BRUZ50-RL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5252BRUZ50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5252BRUZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
- Used as programmable gain amplifier
- Automotive electronics
- Audio level control
- Adjustable gain amplifiers
- Sensor auto referencing circuits
- Programmable low pass filter
- Optic fiber network
- Automatic detection of equipment
- Instrumentation (gain or offset adjustment)
- DAC
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD5252BRUZ50-RL7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5162BRMZ2.510-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5243BRMZ1010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRMZ1008-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5160BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5290YRMZ5010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ50-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ100-R2SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5241BRUZ10014-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRZ108-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare