  • AD5259BRMZ100-R7
AD5259BRMZ100-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5259BRMZ100-R7
HK JDW NO:
84-AD5259BRMZ100-R7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5259BRMZ100-R7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5259 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5259BRMZ100-R7 Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.10 pins can be seen in The digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.AD5259 is a family member.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.At 5V, the potentiometer conducts.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYThe supply current needs to be operated in the range of 3μA.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.Having a maximum supply current of 100nA, digital potentiometer is able to handle any load.Potentiameter consumes quiescent current at 100nA.A bandwidth of 2MHz is available for data transfer.
AD5259BRMZ100-R7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 100nA
AD5259BRMZ100-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5259BRMZ100-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable low pass filter
  • Power calibration
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5259BRMZ100-R7
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5259
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Quiescent Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.08 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    2MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    3mm