  • AD5263BRU50-REEL7
AD5263BRU50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5263BRU50-REEL7
HK JDW NO:
84-AD5263BRU50-REEL7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5263BRU50-REEL7
Description:
24 Terminations5V 24 Pin AD5263 Digital PotentiometersI2C, SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5263BRU50-REEL7 Overview
A package containing 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.The pentometer consists of 256 positions.24 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices has 24 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 4.5V~16.5V ±4.5V~7.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The AD5263 family includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 24 pins on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin, Selectable Address.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM 5 TO 15V SINGLE SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLEThe frequency of 25MHz allows it to maintain high accuracy.Having a maximum supply current of 1μA, digital potentiometer is able to handle any load.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 7.5V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 4.5V.
AD5263BRU50-REEL7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5263BRU50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5263BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Voltage control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Communication device
  • Low power system
  • Modern office equipment
  • Industrial control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5263BRU50-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM 5 TO 15V SINGLE SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±4.5V~7.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    AD5263
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    1μA
  • Bandwidth
    0.15 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    7.5V
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C