  • AD5271BRMZ-20-RL7
AD5271BRMZ-20-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5271BRMZ-20-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5271BRMZ-20-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5271BRMZ-20-RL7
Description:
10 Terminations2.5V 10 Pin AD5271 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5271BRMZ-20-RL7 Overview
Package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Its total resistance will be 20000Ohm.The performance of this product is a result of 2.5V.The digi devices show 10 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 20kOhm.Family AD5271 includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 10 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There is a voltage delivery capability of +-2.53/5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.The supply current needs to be operated within the range of 300nA in order to deliver its performance.Data transfers are limited to 300 kHz bandwidth.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 2.75V.Up to 2.5V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5271BRMZ-20-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
AD5271BRMZ-20-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5271BRMZ-20-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio level control
  • Modern office equipment
  • Industrial control
  • Programmable power supplies
  • PC
  • Bias adjustment circuits
  • Joysticks
  • Analogue circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
AD5271BRMZ-20-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5271
  • Pin Count
  • Power Supplies
    +-2.53/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    300nA
  • Nominal Supply Current
    300nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    300 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Length
    3mm