  • AD5272BRMZ-100-RL7
AD5272BRMZ-100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5272BRMZ-100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5272BRMZ-100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminations2.5V 10 Pin AD5272 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5272BRMZ-100-RL7 Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.A 1024 tap protects this pentometer from overcurrents.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.On the digi devices, you can see the 10 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.The AD5272 family contains pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Potentiometers conduct when the supply voltage is 2.75V.It is capable of delivering voltage at +-2.53/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.The supply current needs to be operated within the range of 1μA in order to deliver its performance.Transferring data requires 300 kHz bandwidth.Use a dual supply voltage of 2.75V for this pentometer.In order to ensure pentometer stable power, the unit runs on dual supply voltage up to 2.5V.
AD5272BRMZ-100-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
AD5272BRMZ-100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5272BRMZ-100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable low pass filter
  • Joysticks
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Contrast control of monitors
  • DAC
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
AD5272BRMZ-100-RL7
    Select All
  • Power Supplies
    +-2.53/5V
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Bandwidth
    0.06 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    300 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5272
  • Operating Supply Voltage
    2.75V