  • AD5293BRUZ-100-RL7
AD5293BRUZ-100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5293BRUZ-100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5293BRUZ-100-RL7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminations15V 14 Pin AD5293 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5293BRUZ-100-RL7 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).To protect this pentometer from overcurrent, there are 1024 taps.This termination is designed for 14.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 15V is provided by 15V.The digi devices has 14 pins.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 9V~33V ±9V~16.5V volts.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Pentometer belongs to the family AD5293.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.A potentiometer conducts at a 15V supply voltage.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONIf the supply current is operated in the range of 200nA or higher, it will provide its performance.A maximum supply current of 100nA can be handled by digital potentiometer.In order to transfer data, there is 520 kHz bandwidth available.Connect this pentometer to the max dual supply voltage of 16.5V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 9V.
AD5293BRUZ-100-RL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5293BRUZ-100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5293BRUZ-100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Noise-free volume controller
  • Industrial control
  • Motor control
  • Healthcare Products
  • Communication device
  • Modern office equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
AD5293BRUZ-100-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Additional Feature
    DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    9V~33V ±9V~16.5V
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AD5293
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Operating Supply Current
    200nA
  • Nominal Supply Current
    200nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.105 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • -3db Bandwidth
    520 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    9V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Length
    5mm