  • AD8402AR50-REEL
AD8402AR50-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8402AR50-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8402AR50-REEL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8402AR50-REEL
Description:
14 Terminations3V 14 Pin AD8402 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD8402AR50-REEL Overview
This file is contained in a package of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.There are 256 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices shows pins 14.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The AD8402 family contains pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.In a 5.5V supply voltage, potentiometers conduct.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYIn order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 10nA.Max supply current 900μA is possible.There is 10nA quiescent current consumed by potentiameter at 10nA.The bandwidth for data transfer is 5MHz.
AD8402AR50-REEL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 10nA
AD8402AR50-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8402AR50-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Automatic gain control
  • Refrigerator
  • Cell phone
  • Motor control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Programmable power supplies
  • Joysticks
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
AD8402AR50-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD8402
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    10nA
  • Nominal Supply Current
    10nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    900μA
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    5MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm