  • AEL20US30
AEL20US30
advertisement
Manufacturer No:
AEL20US30
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-AEL20US30
Package:
Datasheet:
AEL20US30
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AEL20US30
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AEL20US30.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Plug-In
  • Weight
    0.375lb 170.1g
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Published
    2011
  • Series
    AEL20 (20W)
  • Size / Dimension
    3.90Lx1.65W x 1.22 H 99.0mmx42.0mmx31.0mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    670mA
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    670mA
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    20W
  • Voltage - Output
    30V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    48 1.22m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    30.988mm