  • APA0606101M006R
APA0606101M006R
advertisement
Manufacturer No:
APA0606101M006R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
HK JDW NO:
17928-APA0606101M006R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APA0606101M006R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    APA
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Capacitance
    100 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4 A @ 100 kHz