  • APTGF75H120TG
APTGF75H120TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGF75H120TG
HK JDW NO:
523-APTGF75H120TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGF75H120TG
Description:
IGBT MODULE 1200V 100A 500W SP4
Step5Bar-code shipping tag
APTGF75H120TG
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X14
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    5.1nF
  • Turn On Time
    190 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    390 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.1nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.7 V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    20
  • Number of Terminations
    14
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    500W