  • APTGT400U120D4G
APTGT400U120D4G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT400U120D4G
HK JDW NO:
523-APTGT400U120D4G
Package:
D4
Datasheet:
APTGT400U120D4G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 650A 4-Pin Case D-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT400U120D4G
  • Package / Case
    D4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    2.25kW
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    2250W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    8mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    28nF
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    830 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    28nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V