  • AT91M42800A-33CJ
AT91M42800A-33CJ
advertisement
Manufacturer No:
AT91M42800A-33CJ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT91M42800A-33CJ
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
AT91M42800A-33CJ
Description:
ROMless ARM7® 16/32-Bit Microcontroller AT91 Series AT91M42800A 144 Pin 33MHz 3V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
AT91M42800A-33CJ Overview
Packaged in a 144-LFBGA format. There are 54 I/O ports on this device. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. The 16/32-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is ROMless. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. AT91 series components make up this electrical component. A ARM7® Core processor is used to power the device. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 144. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Alternatives can be found by looking at the base part number AT91M42800A. An effective performance can be achieved at a frequency of 33MHz. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 144 pins that are accessible. A total of 6 timers/counters are included in the package. This equipment features FLASH, ROMless memory. There is a ARM core architecture integrated into it. As an example, one of the additional features that you can use is ALSO REQUIRES 5V SUPPLY.
AT91M42800A-33CJ Features
144-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
AT91M42800A-33CJ Applications
There are a lot of Microchip Technology AT91M42800A-33CJ Microcontroller applications.
  • Automatic control
  • Missile control
  • Hearing aids
  • Guidance-GPS
  • Torpedo guidance
  • Multi-meter
  • Digital set-top boxes
  • Dryers
  • Automatic staplers
  • Radios
Step5Bar-code shipping tag
AT91M42800A-33CJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AT91
  • JESD-609 Code
    e8
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn98.5Ag1.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT91M42800A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/3.33/5V
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    54
  • RAM Size
    8K x 8
  • Memory Type
    FLASH, ROMless
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM7®
  • Peripherals
    WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    33 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    ARM
  • ROM Programmability
    N/A
  • Height Seated (Max)
    1.37mm
  • Length
    13mm