  • ATMEGA162-16AU
ATMEGA162-16AU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA162-16AU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA162-16AU
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA162-16AU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA162 44 Pin 16MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA162-16AU Overview
A 44-TQFP package is included. This Microcontroller has 35 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The MCU is based on the 8-Bit core. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. A AVR® ATmega series electrical component is used in this application. Microcontroller has abundant program memory size of 16KB 8K x 16. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. This chip has a total of 44 terminations on MCU chip. 8-bits are used for its size. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. DMA channels number NO. 16kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA162 to find them. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 16MHz and it is able to operate at a high frequency. The pin number of the component remains 44. A total of 4 timers/counters are included in the package. It has built-in EEPROM, FLASH memory. It enjoys 2 UART channels. The total number of bits on a chip is 8. An 6-channel PWM controller is used by the device.
ATMEGA162-16AU Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA162-16AU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA162-16AU Microcontroller applications.
  • DDC control
  • Embedded gateways
  • Fabric
  • Process control devices
  • Robots
  • Televisions
  • Digital set-top boxes
  • Torpedo guidance
  • Industrial instrumentation devices
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA162-16AU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA162
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    128 kb
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm