  • B32524R3685K000
B32524R3685K000
advertisement
Manufacturer No:
B32524R3685K000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32524R3685K000
Description:
6.8μF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 250V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 12022
Step5Bar-code shipping tag
B32524R3685K000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    11mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height
    21mm
  • Length
    31.5mm