  • B32672L8122J289
B32672L8122J289
advertisement
Manufacturer No:
B32672L8122J289
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32672L8122J289
Datasheet:
B32672L8122J289
Description:
1.2nF Film Capacitor 5% Radial 2kV-DC 700V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32672L8122J289
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    10.4902mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5.0038mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    5%