  • B43601B9687M082
B43601B9687M082
advertisement
Manufacturer No:
B43601B9687M082
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43601B9687M082
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% 2.77A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601B9687M082
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.91526mA
  • Ripple Current
    2.77A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Length
    40mm