  • B72210S0600K501
B72210S0600K501
advertisement
Manufacturer No:
B72210S0600K501
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72210S0600K501
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0600K501
Description:
Var MOV 60VAC/85VDC 2500A 100V P=7.5mm Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72210S0600K501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    StandarD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    870pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    110V
  • Energy
    10J
  • Varistor Voltage (Min)
    90V
  • Varistor Voltage (Typ)
    100V
  • Maximum AC Volts
    60V
  • Maximum DC Volts
    85V