  • BK/ABC-10-R
BK/ABC-10-R
advertisement
Manufacturer No:
BK/ABC-10-R
HK JDW NO:
255-BK/ABC-10-R
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
BK/ABC-10-R
Description:
Fuse Miniature Fast Acting 10A 250V Holder Cartridge 6.4 X 31.7mm Ceramic Cardboard Carton
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/ABC-10-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Working Voltage
    125V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    208.8
  • DC Cold Resistance
    0.011Ohms
  • Fuse Current
    10A
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    31.75mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Weight
    2.799997g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    ABC
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    11mOhm
  • Voltage - Rated
    250V