  • BZW04-5V8HE3/54
BZW04-5V8HE3/54
advertisement
Manufacturer No:
BZW04-5V8HE3/54
HK JDW NO:
884-BZW04-5V8HE3/54
Datasheet:
BZW04-5V8HE3/54
Step5Bar-code shipping tag
BZW04-5V8HE3/54
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2012
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    BZW04
  • Operating Supply Voltage
    5.8V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6.45V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    38A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10.5V
  • Clamping Voltage
    10.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.8V
  • Peak Pulse Current
    38A
  • Reverse Standoff Voltage
    5.8V
  • Max Surge Current
    38A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    6.45V