  • BZX585-C6V8,115
BZX585-C6V8,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C6V8,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C6V8,115
Datasheet:
BZX585-C6V8,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C6V8,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 4V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX585-C6V8,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
BZX585-C6V8,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C6V8,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C6V8,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX585C6V8
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%