  • BZX84C3V3S-7
BZX84C3V3S-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C3V3S-7
Manufacturer:
Diodes Inc.
HK JDW NO:
233-BZX84C3V3S-7
Package:
SOT-363
Datasheet:
BZX84C3V3S-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C3V3S-7
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    200mW
  • Impedance
    95Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    200mW
  • Current - Test
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Forward Voltage-Max
    0.9V
  • Zener Current
    5mA
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-363
  • Number of Pins
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    6%