  • C0402C681F5GACTU
C0402C681F5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C681F5GACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C681F5GACTU
Package:
Datasheet:
C0402C681F5GACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C681F5GACTU Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C0402C681F5GACTU Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0402C681F5GACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C681F5GACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C681F5GACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
    2016
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm