  • C0402C683K4RACAUTO
C0402C683K4RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0402C683K4RACAUTO
HK JDW NO:
417-C0402C683K4RACAUTO
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0402C683K4RACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C0402C683K4RACAUTO Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0402C683K4RACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0402C683K4RACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0402C683K4RACAUTO
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Auto X7R
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm