  • C0603C102K4RACAUTO
C0603C102K4RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0603C102K4RACAUTO
HK JDW NO:
417-C0603C102K4RACAUTO
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0603C102K4RACAUTO Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C0603C102K4RACAUTO Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0603C102K4RACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0603C102K4RACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0603C102K4RACAUTO
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Auto X7R
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm