  • C0603C682K4RACAUTO
C0603C682K4RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0603C682K4RACAUTO
HK JDW NO:
417-C0603C682K4RACAUTO
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
C0603C682K4RACAUTO Overview
The part in question has a tolerance of 10%.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Positive tolerance exhibits 10% on this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
C0603C682K4RACAUTO Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0603C682K4RACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0603C682K4RACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0603C682K4RACAUTO
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm