  • C0603CH1H330J030BA
C0603CH1H330J030BA
advertisement
Manufacturer No:
C0603CH1H330J030BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603CH1H330J030BA
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0603CH1H330J030BA Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is CH.With a voltage of 50V, it can operate.
C0603CH1H330J030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0603CH1H330J030BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C0603CH1H330J030BA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0603CH1H330J030BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm