  • C0805C102K4RACTU
C0805C102K4RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C102K4RACTU
HK JDW NO:
417-C0805C102K4RACTU
Datasheet:
C0805C102K4RACTU
Purchasing and Inquiry
C0805C102K4RACTU Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C0805C102K4RACTU Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0805C102K4RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0805C102K4RACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C0805C102K4RACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    750μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm