  • C0805C103K5RAC7210
C0805C103K5RAC7210
advertisement
Manufacturer No:
C0805C103K5RAC7210
HK JDW NO:
417-C0805C103K5RAC7210
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0805C103K5RAC7210 Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
C0805C103K5RAC7210 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0805C103K5RAC7210 Applications
There are a lot of KEMET C0805C103K5RAC7210 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0805C103K5RAC7210
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm