  • C0805C223J5GACAUTO
C0805C223J5GACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0805C223J5GACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805C223J5GACAUTO
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0805C223J5GACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C0805C223J5GACAUTO Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0805C223J5GACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0805C223J5GACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0805C223J5GACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Auto C0G
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.047 1.20mm