  • C0805C223J5GACTU
C0805C223J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C223J5GACTU
HK JDW NO:
417-C0805C223J5GACTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805C223J5GACTU
Purchasing and Inquiry
C0805C223J5GACTU Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C0805C223J5GACTU Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0805C223J5GACTU Applications
There are a lot of KEMET C0805C223J5GACTU applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C0805C223J5GACTU
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    880μm
  • Thickness (Max)
    0.047 1.20mm
  • Thickness
    1.1938mm