  • C0805C274J3RACTU
C0805C274J3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C274J3RACTU
HK JDW NO:
417-C0805C274J3RACTU
Package:
Datasheet:
C0805C274J3RACTU
Purchasing and Inquiry
C0805C274J3RACTU Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Its coefficient is 30 ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 750μm.
C0805C274J3RACTU Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C0805C274J3RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0805C274J3RACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C0805C274J3RACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Lead Pitch
    750μm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm