  • C0805C473G3GACTU
C0805C473G3GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C473G3GACTU
HK JDW NO:
417-C0805C473G3GACTU
Package:
Datasheet:
C0805C473G3GACTU
Purchasing and Inquiry
C0805C473G3GACTU Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30 ppm/°C.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
C0805C473G3GACTU Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C0805C473G3GACTU Applications
There are a lot of KEMET C0805C473G3GACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0805C473G3GACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    880μm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness
    1.397mm