  • C1005CH1H090D050BA
C1005CH1H090D050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005CH1H090D050BA
HK JDW NO:
769-C1005CH1H090D050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005CH1H090D050BA Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1005CH1H090D050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005CH1H090D050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005CH1H090D050BA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1005CH1H090D050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    9pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm