  • C1005CH1H1R5C050BA
C1005CH1H1R5C050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005CH1H1R5C050BA
HK JDW NO:
769-C1005CH1H1R5C050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005CH1H1R5C050BA Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals CH indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1005CH1H1R5C050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005CH1H1R5C050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005CH1H1R5C050BA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1005CH1H1R5C050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    Ceramic
  • Weight
    33.991078mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm