  • C1005X5R1E473M050BA
C1005X5R1E473M050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1E473M050BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1005X5R1E473M050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X5R1E473M050BA Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 25V, it can operate.
C1005X5R1E473M050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C1005X5R1E473M050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X5R1E473M050BA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1E473M050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm