  • C1005X6S0J104M050BA
C1005X6S0J104M050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X6S0J104M050BA
HK JDW NO:
769-C1005X6S0J104M050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X6S0J104M050BA Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X6S.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
C1005X6S0J104M050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C1005X6S0J104M050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X6S0J104M050BA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005X6S0J104M050BA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm